Recykling treści, czyli jak nie zmarnować contentu z wydarzenia

/, Komunikacja, Wydarzenia/Recykling treści, czyli jak nie zmarnować contentu z wydarzenia

Recykling treści, czyli jak nie zmarnować contentu z wydarzenia

Powracamy do tematu wydarzenia. Dziś jednak chcemy zająć się treścią. A konkretnie tym, co można zrobić po zorganizowanym evencie, aby informacje i materiały, które zostały wygenerowane nie przepadły w czasoprzestrzeni. Recykling treści.

Zorganizowałeś/zorganizowałaś wydarzenie. Emocje opadły. Stres minął. Można zamknąć projekt.

Czy, aby na pewno?

Zastanów się, co dzieje się z treściami i materiałami, które zostały stworzone przed i w trakcie eventu – przez Ciebie, dział PR, ekspertów, prelegentów czy prowadzących warsztaty. Najczęściej NIC. Zazwyczaj dostęp do tych treści mają uczestnicy konferencji. Ewentualnie dodatkowe kilkaset osób, które oglądały video czy transmisję na żywo z wydarzenia (jeśli oczywiście taka była). Część informacji trafia do mediów i ich odbiorców. Jednak takie treści żyją krótko, adresaci o nich szybko zapominają.

Po zakończonym wydarzeniu możesz mieć do dyspozycji prezentacje, raporty, materiały dla prasy, video produktowe. I wiele innych. A gdyby tak na bazie tych materiałów przygotować nowe formaty treści, które dotrą do jeszcze większej liczby osób niż tylko ograniczona grupa uczestników wydarzenia?

Dlaczego warto to robić?

Nieustanne tworzenie contentu, poszukiwanie ciekawych tematów, promowanie treści jest dużym wyzwaniem. Dlatego warto tworzyć content z głową, w sposób zaplanowany, tak aby włożony wysiłek przynosił jak największy efekt. I taki efekt może przynieść recykling treści, czyli ponowne wykorzystanie wcześniej stworzonego contentu. Na przykład poprzez aktualizację lub zmianę formatu, a do tego jeszcze promocję w nowym medium.

Wracając do materiałów, które powstają przed i w trakcie wydarzeń – możesz im nadać nowy sznyt, przerobić na inny format, pokazać je nowym odbiorcom i przypomnieć starym. Dlaczego to się opłaca?

  1. Dlatego, aby wykorzystać czas i pracę włożone w treści, które powstały w czasie organizacji wydarzenia.
  2. Potencjalnie możesz dotrzeć do znacznie większej grupy odbiorców niż tylko uczestnicy konferencji.
  3. Twoje treści żyją znacznie dłużej niż podczas samego eventu i tuż po.

Takie materiały z powodzeniem można wpisać w plan strategii content marketingowej. Zazwyczaj wiadomo z dużym wyprzedzeniem, czy i kiedy planowane są wydarzenia. Na początek można chociażby zaplanować jakie formaty treści są nam potrzebne i już zawczasu pomyśleć o tym, co wpisze nam się w strategię content marketingową.

„Drugie życie” treści, czyli zamień jeden content na wiele formatów

Ogólna zasada recyklingu treści jest taka – jeden materiał zamień na kilka innych formatów. Oczywiście w tym wszystkim nie chodzi tylko o to, aby jeden do jednego odtworzyć daną treść w innym formacie, tylko o to, aby dostosować go do nowego medium czy innej grupy odbiorców. Pamiętaj też, że nie każdy rodzaj treści można zamienić na inny format.

W chwili, gdy decydujesz się na recykling treści zastanów się jakimi materiałami z wydarzenia dysponujesz i jakie nowe formaty mogą zainteresować Twoich odbiorców. Rozpisz sobie co na co zmieniasz i jak dany content dostosować, by nowy przekaz był zrozumiały.

Poniżej pokazujemy kilka konkretnych przykładów recyklingu treści.

Prezentacje prelegentów >> webinary i infografiki

Prezentacje są nieodłącznym elementem każdego wydarzenia. Stanowią kopalnię wiedzy i konkretnych informacji. Najczęściej jednak są one prezentowane tylko podczas eventu, ewentualnie przekazywane uczestnikom w formie papierowej czy elektronicznej (mamy nadzieję, że jednak coraz częściej w formie elektronicznej). Prezenterzy na slajdach stosują zazwyczaj krótkie zdania, hasła, skróty myślowe, grafiki, a całą resztę informacji wypowiadają. Podczas wystąpienia słuchacze często nie mają czasu na robienie szczegółowych notatek. Jak ponownie wykorzystać stworzoną już prezentację?

  • Przeprowadź webinar. Prezentacja stanowi punkt wyjścia. Jeśli masz dobre relacje z prelegentami możesz zaprosić ich do rozwinięcia treści z prezentacji podczas webinaru. To również przestrzeń, gdzie prelegenci mogą rozszerzyć temat i przekazać więcej wiedzy niż miało to miejsce podczas wydarzenia. Webinar jest świetnym narzędziem do docierania do nowych odbiorców i zbierania kontaktów. To także format, który daje kolejne możliwości recyklingu treści, jak chociażby przygotowanie serii krótkich video na bazie nagrania webinarowego, opracowanie postów na Facebooka czy LinkedIna czy eksperckiego wpisu na bloga.
  • Stwórz infografiki. Prezentacje to również źródło ciekawych grafów, tabel i wykresów. Mogą stanowić inspirację do stworzenia infografik. Wystarczy dostosować je pod nowe layouty, wybrać najważniejsze informacje czy dane statystyczne i opracować w ciekawej formie. Nie musisz ograniczać się do jednej infografiki, możesz przygotować cykl tematyczny kilku materiałów i komunikować je w odstępach czasu.

Artykuły eksperckie >> wpisy na bloga i eBook

W trakcie organizacji wydarzenia często powstaje merytoryczny content opracowywany przez ekspertów, prelegentów czy organizatora. Są to artykuły, które poruszają tematykę wydarzenia i stanowią pewnego rodzaju zapowiedź tego, co czeka na uczestników podczas wydarzenia.

  • Przygotuj wpisy na bloga. Wpisy na bloga kierują się swoimi zasadami, dlatego niezbędna będzie redakcja artykułów eksperckich. Można przedstawić te treści w zupełnie inny sposób, np. punktory, ramki z najważniejszymi wnioskami czy mapy haseł. Ciekawe uzupełnienie mogą stanowić cytaty autorów artykułów – w formie krótkich podsumowań. To urozmaici wpisy. Można też pójść dalej i przeprowadzić krótki wywiad z autorem artykułu w formie, np. kilku pytań i odpowiedzi opracowanych na postawie konkretnego tekstu.
  • Stwórz e-book. Powiązane ze sobą tematycznie wpisy na blogu i artykuły ekspercie mogą stanowić dobrą bazę do opracowania e-booka, który z zasady zawiera merytoryczne treści. Wyzwanie stanowi natomiast zmiana formy, czyli zredagowanie treści artykułu i dostosowanie go do wymogów e-booka (krótkie zdania, hasła, wypunktowane główne myśli, grafiki). Jest to też świetny materiał, który sprawdzi się jako lead magnet do pozyskiwania danych klientów. Odbiorcy, którzy dostaną od Ciebie taki bezpłatny prezent chętniej podzielą się własnymi danymi, np. imieniem i adresem e-mail.

Nagrania video z wydarzenia >> transkrypcja i cykl filmów

Nagrywanie filmików z osobami występującymi podczas wydarzenia to częsta praktyka. Takie materiały mogą zarówno promować wydarzenie i zachęcać do uczestnictwa, jak również stanowić podsumowanie omawianych zagadnień. Przygotowywanie takich materiałów wymaga czasu i sporo energii, dlatego warto zastanowić się jak wykorzystać ten content w inny sposób.

  • Przygotuj transkrypcję. Nie wszyscy preferują oglądanie video. Niektórzy wolą czytać. Dla takich osób idealnym rozwiązaniem będzie przygotowanie transkrypcji nagranych materiałów. Dzięki temu znowu możemy poszerzyć naszą grupę odbiorców.
  • Przygotuj cykl materiałów video. Jeśli nagrania video są odpowiednio zmontowane (możesz to zaplanować już na etapie tworzenia scenariusza nagrania czy też uprzedzić o tym osobę występującą przed kamerą), można odpowiednio je pociąć i stworzyć cały cykl filmów. Dzięki temu przez dłuższy czas będziesz mieć content chociażby do promowania w Social Mediach.

Powyższe przykłady nie wyczerpują wszystkich pomysłów na recykling treści. Mamy jednak nadzieję, że będą inspiracją do tego jak „nie zmarnować” contentu z konferencji.

 

 

By |2020-08-24T15:52:20+02:0013 lipca 2018|Categories: Content Marketing, Komunikacja, Wydarzenia|Tags: , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz