Jak skutecznie wykorzystać persony w tworzeniu wartościowych treści?

/, Buyer Persona, Content Marketing/Jak skutecznie wykorzystać persony w tworzeniu wartościowych treści?

Jak skutecznie wykorzystać persony w tworzeniu wartościowych treści?

Marketing treści to obecnie nieodłączny element każdej strategii marketingowej. Dużo mówi się o tym, jaki jest cel tych działań i czemu służą. Według Raportu Content Marketing IAB Polska z 2017 roku narzędzia content marketingu wykorzystywane przez polskie firmy służą przede wszystkim do budowania wizerunku i świadomości marki. Z różnych jego narzędzi korzysta już przeszło 80% polskich firm. Jednocześnie ponad 1/3 badanych deklarująca korzystanie z instrumentów content marketingu przyznaje, że nie ma strategii prowadzenia regularnych działań w zakresie tworzenia treści. A Ty jaką strategię dotyczącą treści stosujesz w swoim marketingu?

Zacznijmy od początku. Czym w ogóle jest marketing treści? Odkąd ta forma komunikacji z klientami stała się popularna pojawiło się wiele definicji. Pomimo, że dużo mówi się o znaczeniu i zaletach content marketingu, a świadomość atrakcyjności i potencjału drzemiącego w tej formie komunikacji jest duża, to często mylony jest z prezentacją informacji o firmie czy ofercie lub też reklamą. W czym tkwi błąd? Otóż najprościej mówiąc content marketing to tworzenie wartościowych treści, które odpowiadają na potrzeby i oczekiwania Twoich odbiorców. Tworzenie materiałów powinno opierać się przede wszystkim na zrozumieniu i słuchaniu swoich klientów. I co najważniejsze, content marketing nie jest jednostronnym przekazem. Ma on doprowadzić do zbudowania dwustronnej, długotrwałej, opartej na emocjach relacji pomiędzy firmą, a odbiorcą. Zarówno w sektorze B2C, jak i B2B celem jest przyciąganie oraz utrzymywanie uwagi ściśle określonej grupy docelowej. I o tę uwagę nam waśnie chodzi!

Content Marketing to wartościowe treści, zdobycie zainteresowania, wywołanie zaangażowania, tworzenie relacji z odbiorcą

Wyniki Raportu Content Marketing IAB Polska (2017) wskazują, że najskuteczniejszym narzędziem content marketingu są artykuły eksperckie i informacyjne publikowane na serwisach zewnętrznych. To dzięki ich dużej skuteczności oraz relatywnie niewielkim kosztom związanych z ich tworzeniem. W dalszej kolejności są to różnego rodzaju materiały poradnikowe i infografiki oraz materiały w postaci klipów wideo.

Co istotne, wszystkie te narzędzia wpisują się w proces sprzedaży oraz proces podejmowania przez klientów decyzji zakupowych. Mają na celu nie tylko edukować i budować świadomość odbiorców na temat Twojej marki. Przede wszystkim mają zaintrygować, angażować oraz utrzymywać ich lojalność. Jak tego dokonać?

Jak budowanie person ma się do content marketingu?

W tym samym czasie, kiedy piszę ten tekst na całym świecie marketingowcy spotykają się na wspólnych spotkaniach kreatywnych, podczas których planując działania zadają sobie pytania: Jakie treści są atrakcyjne i przydatne dla naszych klientów? Jakie informacje mogą zainteresować naszą grupę docelową? W jaki sposób tworzyć przekaz, który będzie budował długotrwałe relacje z naszymi odbiorcami? W jaki sposób i o czym powinniśmy pisać, aby zachęcić ich do zakupu naszych produktów lub usług?

Czy zadajesz sobie podobne pytania? Odpowiedzi na nie są kluczowe. A wiesz dlaczego? Bo właśnie ta wiedza pomoże Ci przygotowywać wiarygodne i pożądane przez Twoich klientów treści w postaci artykułów, webinariów, video, podcastów, poradników, raportów i innych.

Buyer Persona

Właśnie tą wiedzę dostarczyć może Buyer Persona. Zbudowana na podstawie pogłębionych wywiadów z klientami, którzy zdecydowali się na zakup Twojego produktu lub usługi bądź też nie skorzystali z Twojej oferty. Buyer Persona to coś więcej niż opis wymyślonego klienta, który często tworzony jest na podstawie ogólnych danych z Internetu czy statystyk z social media. To obraz rzeczywistego klienta zbudowany w oparciu o informacje pozyskane bezpośrednio od niego – jakie są jego potrzeby, oczekiwania i doświadczenia w korzystaniu z Twojej oferty. Dzięki wywiadom dowiadujesz się dlaczego Twoi klienci trafili właśnie do Ciebie lub wręcz przeciwnie – do Twojej konkurencji.

Bezpośrednie wywiady według Adele Revella, która stworzyła kompleksową metodykę budowania Buyer Personas (www.buyerpersona.com) opierają się na zadawaniu pytań w ramach pięciu obszarów, które całościowo składają się na tzw. doświadczenie zakupowe klienta. Więcej o tym możesz przeczytać we wpisie Nie wymyślaj swojego klienta – użyj Buyer Persony.

Proces budowy person dostarcza Ci konkretnej wiedzy na temat sposobu myślenia i podejmowania decyzji Twoich klientów. Daje  teżwskazówki w jaki sposób formułować treści, by skutecznie docierały do naszych odbiorców i motywowały ich do określonych działań. Cała ta dogłębna wiedza pozwala Ci tworzyć sprofilowane komunikaty, wybierać odpowiednie narzędzia i dostarczać odbiorcom konkretnych argumentów oraz określonych korzyści. Wpływasz tym samym na kształtowanie ich opinii oraz zmianę postaw. Ponadto tworząc wartościowe treści budujesz swój wizerunek jako eksperta.

Dlaczego wykorzystanie person w content marketingu powinno Cię zainteresować?

W dzisiejszych czasach, gdy z każdej strony jesteśmy bombardowani informacjami, czysty przekaz reklamowy przestaje nas przekonywać. Pojawiające się znienacka banery reklamowe na monitorach naszych komputerów, wstawki reklamowe, gdy odtwarzamy filmiki albo chmurki i dymki wyskakujące, gdy sprawdzamy pocztę powodują, że przestajemy po prostu zwracać uwagę na to, co chcą nam przekazać. W tej sytuacji należy szukać innych sposobów dotarcia ze swoim przekazem do odbiorcy. Content marketing opiera się na tworzeniu unikatowych treści, które rozwiązują realne problemy klientów, przez co staje się skutecznym narzędziem marketingowym. Dlatego Twoim celem powinno być właśnie tworzenie sprofilowanych i użytecznych materiałów, które dzięki wiedzy zdobytej podczas rozmów z klientami dotrą bezpośrednio do zainteresowanych osób.

Więcej wpisów na temat buyer persony znajdziesz na naszym blogu.

Zostaw komentarz