Dostępne wydarzenie. Co to właściwie znaczy?

Kilka lat temu pracowałam dla jednej z największych organizacji pozarządowych w Polsce, zajmującej się aktywizacją zawodową osób z niepełnosprawnościami. Miałam przyjemność prowadzić zespół ds. komunikacji. Tam też poznałam Kasię i po 1,5 roku wspólnej pracy postanowiłyśmy założyć naszą firmę JuKa – Jasny Przekaz.

Praca w Fundacji była dla mnie cennym doświadczeniem zawodowym. Dobre relacje procentują i do tej pory wspólnie realizujemy różne projekty w obszarze promocji i komunikacji.

Pracując w organizacji pozarządowej miałam poczucie, że to co robię ma sens i że wspólnie robimy coś dobrego dla innych. Ta praca pozwoliła mi zdobyć wiedzę na temat szeroko rozumianej dostępności, którą wykorzystywałyśmy z Kasią w działaniach komunikacyjnych i PR.

Dziś podzielę się z Wami naszym doświadczeniem w organizacji wydarzeń dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami.

Pojęcie dostępności jest bardzo szerokie. Dotyczy wielu obszarów począwszy od architektury, poprzez dostępność informacji, technologii, środków komunikacji, po dostęp do kultury. Według przepisów unijnych dostępność to właściwość środowiska fizycznego, transportu, technologii i systemów informacyjno-komunikacyjnych oraz towarów i usług, pozwalająca osobom z niepełnosprawnościami na korzystanie z nich na zasadzie równości z innymi osobami. Dostępność jest warunkiem wstępnym prowadzenia przez wiele osób z niepełnosprawnościami niezależnego życia i uczestniczenia w życiu społecznym i gospodarczym. Jest to niezwykle istotne podejście. Dlaczego? Zmienia sposób postrzegania osób z niepełnosprawnościami – nie przez pryzmat obniżonej sprawności, a właśnie barier z jakimi się spotykają w swoim codziennym życiu. I naprawdę każdy z nas może przyczyniać się do ograniczania tych barier, jak chociażby podczas organizacji konferencji, spotkań czy koncertów.

Na co warto zwrócić uwagę podczas organizacji wydarzenia? Oto kilka podpowiedzi, które pomogą Wam zaplanować i zorganizować dostępny event.

  1. Dostępność miejsca

Budynek, w którym organizowane jest wydarzenie powinien znajdować się w miejscu dostępnym architektonicznie oraz być dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Istotny jest łatwy dojazd środkami komunikacji, takimi jak tramwaj czy autobus lub możliwość zaparkowania samochodu blisko miejsca konferencji. Należy pamiętać o innych udogodnieniach np.: podjazdy, windy, odpowiedniej szerokości wejścia do budynku i sali, toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

  1. Przygotowanie miejsca

Innym ważnym aspektem jest odpowiednie przygotowanie sali konferencyjnej czy przestrzeni, w której ma odbyć się wydarzenie. Warto zacząć od ustawienia krzeseł w taki sposób, aby zapewnić łatwe poruszanie się osobom na wózkach inwalidzkich (odpowiednia szerokość alejek) i pozostawić swobodę wyboru miejsca każdemu uczestnikowi. Odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni cateringowej, tak aby nikt nie czuł się wykluczony jest równie istotne. Każda osoba powinna mieć możliwość swobodnego postawienia talerzyka na stoliku. Rekomendujemy wykorzystanie niższych stołów cateringowych, aby osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich mogły z nich swobodnie korzystać. Wyraźne oznakowanie drogi do sali, w której odbywa się spotkanie, pomoże uczestnikom w sprawnym poruszaniu się w budynku. Jeśli jest to wydarzenie plenerowe warto pomyśleć o utwardzeniu najważniejszych ciągów komunikacyjnych ułatwiających przemieszczanie się, wyraźnym oznakowaniu przestrzeni, a także zapewnieniu pomocy osób z obsługi.

  1. Zaproszenie i kontakt z uczestnikami

Bycie w stałym kontakcie z uczestnikami jest bardzo ważnym elementem organizacji każdego wydarzenia. Zaproszenia wysyłane do uczestników powinny być dostępne dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Wysyłając zaproszenie w wersji papierowej wystarczy zastosować powiększony druk (czcionka 16-18 punktów) oraz czcionkę bezszeryfową. Tak przygotowane zaproszenie będzie dobrym rozwiązaniem dla osób słabowidzących. Jeśli rozsyłamy zaproszenia w wersji elektronicznej najlepiej przygotować je w formie tekstowej, która będzie dostępna dla osób z dysfunkcją wzroku. Jeśli będzie to grafika, wówczas warto zastosować tekst alternatywny opisujący elementy graficzne. Rejestracja na wydarzenie powinna być jak najmniej skomplikowanym procesem, a najlepiej umożliwiającym kontakt różnymi drogami – telefonicznie, mailowo, poprzez sms. Informacje na temat spotkania powinny być napisane językiem zrozumiałym i przystępnym (ale czy to nie powinno dotyczyć wszystkich treści?).

  1. Materiały konferencyjne

Materiały konferencyjne przekazywane uczestnikom wydarzenia również powinny spełniać zasady dostępności. Dotyczy to zarówno materiałów drukowanych, jak i tych w wersji elektronicznej. Informacje powinny być napisane prostym językiem. Warto pamiętać, aby w materiałach (drukowanych, prezentacjach multimedialnych, itd.) stosować odpowiedni kontrast tekstu i grafik do tła. Wyświetlane prezentacje powinny być przygotowane zgodnie z zasadami dostępności. Na przykład posiadać odpowiedni rodzaj (bezszeryfowy) i wielkość czcionki, zachowany kontrast tekstu i tła, wolno zmieniające się slajdy bez dodatkowych efektów wizualnych. Materiały video prezentowane podczas wydarzeń powinny być opatrzone napisami.

  1. Techniczna obsługa wydarzenia

Aby zapewnić uczestnikom odpowiedni dostęp i odbiór informacji warto skorzystać z różnych rozwiązań technologicznych. Na przykład systemu wspomagania słuchu, czyli pętli indukcyjnej dla osób słabosłyszących (umożliwia ona osobie niedosłyszącej odbiór czystego i wyraźnego dźwięku poprzez cewkę telefoniczną (T), w którą wyposażony jest niemal każdy aparat słuchowy) lub systemu FM (składa się z mikrofonu i odbiornika: osoba mówiąca ma założony mikrofon, a dźwięk jest przesyłany bezpośrednio drogą bezprzewodową do aparatu słuchowego). Można również zapewnić obecność tłumacza języka migowego.

Przykładem dostępnej imprezy może być Orange Warsaw Festival. Organizatorzy zapewniają osobom z niepełnosprawnościami, m.in.:

  • dostępność pętli indukcyjnej dla osób słabosłyszących,
  • audiodeskrypcję wybranych koncertów dla osób niewidomych i słabowidzących,
  • mapy terenu festiwalu z miejscami przystosowanymi dla osób z niepełnosprawnościami i drogami utwardzonymi dla osób poruszających się na wózkach,
  • miejsca parkingowe blisko wejścia na teren festiwalu,
  • utwardzenie kluczowych ciągów komunikacyjnych ułatwiających poruszanie się po terenie festiwalu.

Opisałam kilka elementów dostępnego wydarzenia, więcej informacji możecie znaleźć na liście kontrolnej.

Pobierz bezpłatną listę kontrolną „O czym należy pamiętać organizując dostępne wydarzenie?”

By |2020-08-24T14:54:45+01:001 marca 2018|Categories: Wydarzenia|Tags: , |0 komentarzy

Zostaw komentarz