Czy wiesz jak kupują twoi klienci? Przeczytaj książkę Adele Revella

//Czy wiesz jak kupują twoi klienci? Przeczytaj książkę Adele Revella

Czy wiesz jak kupują twoi klienci? Przeczytaj książkę Adele Revella

W maju 2021 roku odbyła się polska premiera książki Adele Revella „Poznaj i zrozum decyzje zakupowe swoich klientów”. Bardzo nas cieszy pojawienie się tej pozycji na naszym rynku. To właśnie ta książka kilka lat temu stała się początkiem naszej pracy z Buyer Personą. Jaki wpływ na naszą firmę miało przeczytanie tej książki?

„Najpierw słuchaj, potem mów”

Z książką Adele Revelli „Buyer Personas. How To Gain Insight Into Your Customer’s Expectations, Align Your Marketing Strategies, And Win More Business” po raz pierwszy zetknęłyśmy się w 2017 roku. W tamtym czasie szukałyśmy informacji o tym, jak lepiej poznać i zrozumieć klientów. Szczególnie w odniesieniu do działań komunikacyjnych, które firmy i organizacje kierują do swoich odbiorców. Metodyka budowania Buyer Person przedstawiona w książce stanowiła dla nas przełom w postrzeganiu roli, jaką wiedza o klientach odgrywa w marketingu i sprzedaży. Po przeczytaniu książki skończyłyśmy również kurs stworzony przez Buyer Persona Instutite i zdobyłyśmy certyfikat, który dał nam możliwość prowadzenia badań. Dostosowałyśmy metodykę do potrzeb polskich klientów i od dwóch lat realizujemy badania Buyer Persona w B2B.

Wracając do książki „Poznaj i zrozum decyzje zakupowe swoich klientów”… dlaczego warto po nią sięgnąć?

Adele Revella w praktyczny sposób pokazuje czym są persony zakupowe i jak mogą pomóc w skutecznym komunikowaniu się z klientami. W pierwszej części książki autorka uświadamia nam, że ogólna wiedza o klientach (w postaci profilu klienta) to za mało, by zrozumieć w jaki sposób podejmują decyzje zakupowe. Zwłaszcza gdy odnoszą się one do złożonych produktów lub usług. Dopiero głębszy wgląd w zachowania klientów, ich oczekiwania i potrzeby pozwala na lepsze planowanie działań marketingowych. Buyer Persona jest narzędziem, które pokazuje perspektywę klientów.

Książka pomimo, że opisuje metodykę badawczą skierowana jest do osób, które nie muszą mieć doświadczenia w prowadzaniu badań. W części drugiej Adele Revella opisuje jak krok po kroku zbudować skuteczną Buyer Personę. Jak przygotować się do badania. Jak ono przebiega i w jaki sposób wykorzystać informacje otrzymane od klientów. Dużo uwagi poświęca sposobom pozyskiwania informacji od klientów, skupiając się na bezpośrednich wywiadach. Formuła prowadzenia rozmów z klientami może być zaskoczeniem, bo odbiega od standardowej listy pytań. Opiera się bowiem na aktywnym słuchaniu i podążaniu za tym, co mówi klient. Nie będziemy zdradzać szczegółów, sięgnijcie po książkę 😊

W ostatniej trzeciej części Adele Revella pokazuje, w jaki sposób wykorzystać Buyer Persony w budowaniu strategii marketingowej. Podpowiada nawet jak przekonać wewnętrznych interesariuszy do tego, że stworzenie takiej persony powinno być pierwszym etapem prac nad strategią czy kampanią.

Jakie są według nas mocne strony książki?

  1. jest napisana przez twórczynię opisanej metodyki, osobę mającą wieloletnie doświadczenie w sprzedaży i marketingu B2B
  2. opisane w niej są są ciekawe casy study, które pokazują siłę person
  3. zawiera praktyczne wskazówki, które po przeczytaniu można od razu wdrożyć w życie, choć oczywiście samo badanie wymaga dobrego przygotowania i późniejszej praktyki. Coś o tym wiemy 😊

Jeśli chcesz sprawdzić, czy ta książka jest dla Ciebie, mamy niespodziankę! Możesz zapoznać się z fragmentem pierwszego rozdziału, który udostępniamy dzięki współpracy z wydawnictwem MT Biznes.

 

→  Link do fragmentu pierwszego rozdziału książki „Poznaj i zrozum decyzje zakupowe swoich klientów”  ←

 

I na koniec 😊 miałyśmy ogromną przyjemność napisać blurb oraz wstęp do polskiego wydania:

Jak zrozumieć zachowania i potrzeby klientów biznesowych? Po prostu ich słuchaj. Po przeczytaniu książki Adele Revelli dowiesz się, jak to zrobić i jak wykorzystać tę wiedzę w działaniach marketingowych. Buyer persona to potężne narzędzie, które pozwoli ci poznać perspektywę klientów i prowadzić komunikację, jakiej oni potrzebują. – Justyna Kosuniak, Katarzyna Matuszewska-Jagiełło, stosują w praktyce metodykę Buyer Persona Institute, JuKa – Jasny Przekaz.

Jeśli zastanawiasz się czy ta pozycja jest dla Ciebie lub masz inne pytania dotyczące person zakupowych, napisz do nas na adres kontakt@jasnyprzekaz.com. Postaramy się pomóc.

By |2021-11-23T23:21:05+01:0028 września 2021|Categories: Buyer Persona|Tags: |0 komentarzy

Zostaw komentarz