10 wskazówek jak “robić” komunikację w swojej firmie

Jeśli ludzie nie wiedzą nic o Twoim produkcie czy usłudze, to skąd będą wiedzieli, że chcą je kupić? Jak mają Cię odnaleźć wśród setek innych firm na rynku? Oto jest pytanie, ale jest też na nie odpowiedź 🙂

Public Relations często postrzegany jest tylko i wyłącznie jako wysyłanie komunikatów prasowych czy kontakt z mediami. Kojarzony jest z reklamą i promocją produktów czy usług. Jednak PR to coś więcej, to zarządzanie KOMUNIKACJĄ między organizacją, a jej otoczeniem zarówno wewnętrznym, jak i zewnętrznym, to budowanie relacji pomiędzy firmą, a jej klientami. To również ciągły proces obserwowania i odpowiadania na zmieniające się otoczenie, odbiorców, narzędzia, ale także wewnętrzne zmiany w organizacji. Wielu przedsiębiorców wpisuje public relations na szarym końcu listy swoich działań biznesowych. Uważają, że nie stać ich na usługi profesjonalnych agencji, a działania komunikacyjne to jedynie koszt, bez możliwości zmierzenia zwrotu z poniesionych inwestycji. A jednak przy włożeniu pewnego wysiłku, dobrych chęci i planowania można stworzyć dobry plan komunikacji Twojej firmy. W dłuższej perspektywie przełoży się to na wzrost poziomu świadomości Twoich klientów, a w konsekwencji także sprzedaży.

Czy każda firma powinna „robić” swój własny PR? Czy powinna mieć plan komunikacji? Tak, pytanie tylko jak i w jakim zakresie. Nie każdego stać na współpracę z agencją PR-ową, ale każdy może popracować nad komunikacją ze swoimi klientami i wypracować własną strategię (pamiętaj tylko: bądź elastyczny i otwarty na zmiany). Ty też możesz to zrobić. Jak? Wystarczy, że zdecydujesz o tym, że działania komunikacyjne są dla Twojej firmy ważne, poświęcisz trochę czasu i energii na zaplanowanie działań i ich konsekwentną realizację. Samo się nie zrobi 🙂

Mamy dla Ciebie 10 porad jak samemu zacząć realizować podstawowe działania komunikacyjne niewymagające znacznych inwestycji. Zaczynamy!

  1. Poznaj swoje otoczenie

Brzmi banalnie? Może i tak, ale często w „bieżączce” swojej codziennej pracy nie zastanawiamy się nad tym do kogo kierujemy nasze usługi czy produkty. Może nasi odbiorcy zmienili się od momentu kiedy zakładaliśmy biznes? Albo kim są nasi klienci i jakie tak właściwie są ich potrzeby, z czym się mierzą? Czas na refleksję. To bardzo ważne, gdyż dla każdej z naszych grup odbiorców powinniśmy dopasować język jakim się posługujemy. Pamiętaj, nie ma uniwersalnego komunikatu dla wszystkich. Jeśli mówisz do wszystkich, to tak naprawdę mówisz do nikogo.

  1. Buduj jasny przekaz

Pisz i mów łatwym językiem, tak aby Twoi klienci i partnerzy rozumieli o czym mówisz. Oczywista oczywistość? Tak, ale jakże często się o tym zapominana. Często wpadamy w tryby przyzwyczajenia, używania tych samych sformułowań, określeń i skrótów, które nie dla wszystkich są zrozumiałe. To jak mówisz i piszesz jest nie dla Ciebie, tylko dla Twoich odbiorców. Jeśli nie wiesz czy robisz to dobrze – zapytaj kilku swoich klientów czy przekaz jest dla nich zrozumiały, czy Twoja oferta jest klarowna. Jasny przekaz ma ogromne znaczenie.

  1. Opowiedz swoją historię

Poświęć trochę czasu na zastanowienie się co sprawia, że Twoja firma lub produkt jest ciekawy. Jakość? Unikatowość? Szybkość? A teraz zastanów się jak możesz opowiedzieć swoją historię. Nic nie działa lepiej jak autentyczność i konkretne przykłady. Opowiedz o tym co robisz, jak wpadłeś na pomysł, dlaczego stworzyłeś swoją firmę, dla kogo to robisz, jaki problem pomagasz rozwiązać swoim klientom i dlaczego to, co robisz jest dla Ciebie ważne, czyli jakie są Twoje wartości.

  1. Pokazuj to, co robisz poprzez przykłady

Nic tak dobrze nie działa jak historia zadowolonego klienta. Opisz jak Twoja usługa czy produkt pomogły Twojemu klientowi rozwiązać problem, usprawnić pracę, obniżyć koszty, itd. Oczywiście pamiętaj, że historia musi być autentyczna, a tekst zaakceptowany przez osobę czy firmę, o której piszesz. A potem dziel się tą historią z innymi, zamieść case study na swojej stronie internetowej, profilu na Facebooku czy LinkedIn.

  1. Obserwuj innych

Czy analizowałeś kiedyś swoją konkurencję? Nie tylko pod kątem biznesowym, ale też PR-owym. Nie? Czas to nadrobić, bo naprawdę można się wiele nauczyć od innych, zainspirować się i wpaść na ciekawe rozwiązania przydatne w Twojej pracy. Jednak pamiętaj – ucz się od innych i inspiruj ciekawymi pomysłami, ale nie kopiuj cudzych realizacji.

  1. Bądź w „Internetach”

Nie musisz od razu stawiać strony internetowej, by skutecznie komunikować. Na początek wystarczy profil na Facebooku, który będzie stanowił wizytówkę Twojej działalności i będzie miejscem najświeższych informacji. Planuj swoją komunikację na portalach społecznościowych, warto przygotowywać posty z wyprzedzeniem, planować wpisy by komunikacja była spójna i ciekawa dla Twoich odbiorców.

  1. Dbaj o swój marketing

Samodzielnie możesz stworzyć ciekawe materiały promocyjne (np. folder czy infografikę) przy użyciu bezpłatnych narzędzi graficznych, np. Canva.com. Korzystaj z bezpłatnych baz zdjęć, np. Unsplash.com. Inspiruj się innymi. W sieci można znaleźć wielu blogerów i vlogerów, którzy pokazują, jak kręcić filmy, jak zrobić webinar czy live na Facebooku. Szukaj pomysłów ucząc się od ekspertów.

  1. Bywaj i buduj relacje

Pokazuj się i buduj swoją sieć networkingową! Skuteczna komunikacja to również udział w różnego rodzaju wydarzeniach branżowych, dlatego staraj się śledzić na bieżąco terminarz ciekawych konferencji oraz targów, w których możesz wziąć udział. To doskonały sposób na pokazanie swojej oferty, budowanie swojego wizerunku, ale także podpatrzenie co słychać u konkurencji. Skutecznym sposobem nawiązania ciekawych relacji biznesowych jest udział w różnorodnych spotkaniach networkingowych, których celem jest nie tylko wymiana kontaktów, ale także doświadczeń. Pamiętaj, że efektywna komunikacja opiera się na relacjach, które w dążeniu do sukcesu są niezwykle istotne 🙂

  1. Bądź ekspertem

Przyjmuj propozycje bycia prelegentem czy panelistą na wydarzeniach, które są zbieżne z profilem Twojej działalności. Budujesz w ten sposób wizerunek osoby wiarygodnej, merytorycznej w swojej dziedzinie oraz zaufanie niezbędne w prowadzeniu biznesu. Udzielaj wywiadów redakcjom Internetowym i tradycyjnym. Aranżuj swoją obecność w mediach – możesz to zrobić wysyłając do redakcji propozycje tematów związanych z działalnością Twojej firmy. Wypowiadaj się na tematy, na których się dobrze znasz.

  1. Zaczynaj lokalnie

Po raz kolejny czytasz artykuł o ciekawym start-upie, który pojawił się na głównej stronie wiodącego portalu informacyjnego. Oglądasz telewizję i widzisz, że komuś udało się rozwinąć świetny biznes i jest w głównym wydaniu wiadomości. Myślisz sobie „Też tak chcę”. Jasne, mierz wysoko, ale… na początku stawiaj małe kroki. To co widzisz w telewizji czy w Internecie często jest poprzedzone długą i ciężką pracą tych firm w budowaniu swojego wizerunku i sukcesu. Ty też możesz to osiągnąć. Zacznij swój PR lokalnie – skontaktuj się z ciekawym blogerem, który zajmuje się tematyką Twojej branży, albo z dziennikarzem portalu informacyjnego Twojego miasta. Jeśli uda Ci się wygenerować trochę szumu wokół Twojego produktu na poziomie lokalnym, to prawdopodobnie uda Ci się to zrobić też szerzej.

I jeszcze jedna ważna wskazówka. Tak naprawdę nie chodzi o promocję Twojego produktu czy usługi. Najważniejsza jest komunikacja z klientem, korzyści jakie możesz mu zaoferować oraz to jakie wyzwania możesz pomóc mu rozwiązać. Umieszczenie klienta w centrum procesu komunikacji powinno być fundamentem Twoich działań.

By |2020-08-24T14:41:53+01:0020 lutego 2018|Categories: Biznes, Komunikacja, Public Relations|Tags: , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz